W tym roku to druga nasza zagraniczna wycieczka. Tym razem za cel obraliśmy Andaluzję, najbardziej wysunięty na południe rejon Hiszpanii. Jak zwykle na wycieczkę jedziemy z naszym ulubionym organizatorem turystyki Ak-Sen (Aktywny Senior) prowadzonym przez Andrzeja Wójcickiego, który taki właśnie tytuł nadał tej wycieczce. Jeszcze nie zdarzyło się, żebyśmy z wycieczki czy to po Polsce, czy też za granicę wrócili niezadowoleni. Więc bez obaw zapisaliśmy się na ten wyjazd.
Szukaj na stronie
25 grudnia 2023
4 grudnia 2023
Z przeszłości Pelplina, ks. Alojzy Kowalkowski
Cykl pogadanek pod tytułem „Z przeszłości Pelplina” na przełomie 1956/57 roku w pelplińskim radiowęźle wygłosił ks. mgr Alojzy Kowalkowski, wówczas wykładowca Seminarium Duchownego w Pelplinie i kustosz biblioteki seminaryjnej. Na maszynopisy tych pogadanek natknąłem się przeglądając dokumenty ks. Alojzego w Pelplińskim Archiwum Diecezjalnym, przygotowując dwa różne artykuły o nim. Opublikowałem je w wydawnictwach zwartych „Smugi na niebie” oraz „Pomorzanie znani i nieznani 2”. Obydwa zostały zamieszczone na mojej stronie. Po jakimś czasie postanowiłem zająć się odnalezionymi rękopisami. Przepisałem je i opatrzyłem komentarzami. Całość została zamieszczona na stronie „Historyczny Pelplin”. Link do przygotowanych przeze mnie pogadanek poniżej.
Jeszcze małe wyjaśnienie. Ks. Alojzy Franciszek Kowalkowski (1905-1986) jest synem Edmunda, starszego brata mojego dziadka. Jest on autorem bardzo dziś cennej pracy magisterskiej pt. „Wojna domowa Samuela ze Skrzypny” oraz ponad 200 artykułów.
Zostałem członkiem honorowym Chojnickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk
5 listopada 2023
„Pomorzanie znani i nieznani … 5”
Ukazała się najnowsza książka z serii „Pomorzanie znani i nieznani”. To już 5 tom przedstawiający sylwetki Pomorzan. Redaktor wydania Andrzej Chludziński pisze, że są to Pomorzanie, którzy zapisali się w historii tego regionu, swojego kraju, Europy, a nawet świata, choć dzisiaj nie o wszystkich z nich pamiętamy. W tym tomie w pięciu rozdziałach zaprezentowani są w kolejności:
1. Eryk Pomorski (1381-1459) – władca Skandynawii i Pomorza.
2. Franciszek Józef Kowalkowski (1904-1979) – samorządowiec, urzędnik, działacz społeczny.
3. Dionizy „Mądry” von der Osten (ok. 1414-1477) – dyplomata, urzędnik, zawadiaka.
4. Fryderyk Pałubicki (1609-1658) – burmistrz Słupska i kartograf.
5. Józef Sarnowski (1856-1932) – mierniczy w Prusach.
Książka jest do nabycia u wydawcy w „Wydawnictwie Jasne.”, www.wydawnictwo-jasne.pl
8 września 2023
Józef Serwacy Kowalkowski (1880-1940) – nauczyciel i wójt gminy Starogard wieś.
Postanowiłem je uporządkować, poprawić i uzupełnić, tak aby biografię dziadka napisać na nowo. Tak powstał artykuł o tytule jak wyżej opublikowany w Kartuskich Zeszytach Muzealnych nr 7/2022
W cytowanych tu Kartuskich Zeszytach Muzealnych
ukazało się już wcześniej kilka artykułów poświęconych biografiom członków
rodziny, m.in. Andrzeja Ignacego Kowalkowskiego (1811-1880) mojego
prapradziadka, nauczyciela z Chmielna i Edmunda Kowalkowskiego (1839-1880)
mojego pradziadka, nauczyciela z Goręczyna. Te i inne biografie są dostępne na
mojej stronie.
Ze względów komercyjnych, gdyż zeszyty były w
bieżącej sprzedaży, nie mogłem wcześniej zaprezentować tego tekstu.
9 sierpnia 2023
Rodem z Czarnej Wody. Sylwetki nietuzinkowe.
13 lipca 2023
Malta – kraj wspaniałych zabytków i pięknych widoków. 23-30.04.2023 rok
12 lutego 2023
Toskania – Kraina wina i oliwek. 10-17.10.2022 rok
Wyjazd do Toskanii stał się marzeniem mojej żony Elżbiety w 2017 roku. Wówczas to będąc w lipcu na zorganizowanej wycieczce do Włoch, przez Toskanię jedynie przejechaliśmy jadąc autokarem z Bolonii do Rzymu. Widok winnic, kwitnących słoneczników skierowanych ku słońcu i miasteczek na stokach gór pozostał nam w pamięci. Gdy więc „Aktywny Senior” Andrzej Wójcicki www.ak-sen.pl, z którym odbyliśmy już kilka wycieczek, w tym tę niezapomnianą do Gruzji, zorganizował wycieczkę do Toskanii „musieliśmy” się na nią zapisać. A w programie są m.in. Florencja, Piza i Siena, miasta, które przez lata walczyły ze sobą o władzę nie tylko nad Toskanią. Dowiemy się o tym na miejscu. Przy tym długoterminowa prognoza pogody zapowiadała słońce i fajną temperaturę, a samolot mamy bezpośrednio z Gdańska do Pizy.
Edmund Kowalkowski (1839-1880) – nauczyciel w Mirachowie i Goręczynie
W lutym 2022 roku ukazał się numer 6/2021 Kartuskich Zeszytów Muzealnych. Także w tym numerze opublikowany został artykuł mojego autorstwa. Jest to biografia Edmunda Kowalkowskiego, jednego z wielu nauczycieli w mojej rodzinie. O jego ojcu Ignacym Andrzeju (1811-1880), nauczycielu w Chmielnie, opublikowałem artykuł w Kartuskich Zeszytach Muzealnych nr 4/2019. Artykuł ten jest także dostępny na mojej stronie. Wspomniany tu Edmund był ojcem m.in. mojego dziadka Józefa Serwacego, również nauczyciela. Ze względów komercyjnych, o czym pisałem w lutym ubiegłego roku, nie mogłem wówczas zaprezentować tekstu o Edmundzie. Dziś jest to już możliwe, więc zapraszam do lektury.
Czytaj dalej w bibliotece >>>
16 stycznia 2023
Jan Gełdon (1929-1992), rzeźbiarz ludowy, „Ptasznik z Czarnej Wody”
Od pewnego czasu piszę artykuły biograficzne o Pomorzanach, które publikuję m.in. w Zeszytach Chojnickich wydawanych przez Urząd Miejski w Chojnicach i Chojnickie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Ostatnio są to postacie z Czarnej Wody w powiecie starogardzkim. W najnowszym numerze Zeszytów nr 38, których promocja odbyła się 21 grudnia 2022 roku przedstawiłem postać Jana Gełdona, rzeźbiarza ludowego zwanego „Ptasznikiem z Czarnej Wody”. Ten zmarły w 1992 roku twórca ludowy pozostawił po sobie ponad 200 rzeźb znajdujących się w polskich muzeach. Ile z rzeźb znajduje się w rękach prywatnych trudno powiedzieć.
Cały 38 numer Zeszytów Chojnickich jest dostępny na stronię Urzędu Miasta Chojnice:
https://www.miastochojnice.pl/zeszyty-chojnickie/pdfs/zeszyty-chojnickie-38.pdf
Czytaj dalej w bibliotece >>>