23 marca 2021

„Leśnicy dla Niepodległej”

 Pisząc biografię dziadka Mojej żony, Władysława Miłka (1897-1945), przedwojennego leśniczego w gminach Smętowo Graniczne i Gruta otrzymałem z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu ciekawą książkę o leśnikach wspomnianej dyrekcji. Zawiera także informację o leśnikach z powiatu chojnickiego. Postanowiłem ją zaprezentować także czytelnikom tego właśnie powiatu. Jej recenzję przedstawiłem w „Zeszytach Chojnickich” nr 36/2020. 

Marian Edwin Szostak (1921-1991), członek „Gryfa Pomorskiego”.

 

    W „Zeszytach Chojnickich” nr 35/2019 pisałem o posterunkowym policji z Czarnej Wody Wawrzyńcu Szostaku (1885-1939) zamordowanym przez hitlerowców. W artykule wspomniałem, że świadkiem tego był jego syn Marian. Już wówczas trafiłem na informacje sugerujące zaangażowanie Mariana w działalność konspiracyjną. Poszedłem tym tropem. Okazało się, że słusznie zrobiłem. Marian zaangażowany był między innymi w powstanie tajnej drukarni i jej funkcjonowanie w Jastrzębiu, w której drukowano podziemną gazetkę „Głos Serca Polskiego”.

Nauczyciel Franciszek Stoltmann (1905-1939/1940?)

    Na budynku byłej szkoły w Ocyplu (wieś turystyczna w pow. starogardzkim) 7 kwietnia 1961 roku odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy zamocowanej na ścianie przy wejściu głównym, upamiętniającej tragiczną śmierć kierownika szkoły Franciszka Stoltmanna, zamordowanego w czasie II wojny światowej przez Niemców. Na tablicy napisano: Franciszek Stoltmann nauczyciel tej szkoły zginął za Polskę zamordowany przez hitlerowców w październiku 1939 r. Cześć Jego pamięci. Choć dziś szkoła w Ocyplu już nie funkcjonuje, a budynek szkolny zajmowany jest przez organizacje działające we wsi, tablica pamiątkowa pozostała na swoim miejscu.