9 grudnia 2019

„Moja Pomorska Rodzina”. Dziękuje za 13 wspólnych lat.


Przez 13 lat w imieniu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego byłem współorganizatorem konkursu genealogicznego „Moja Pomorska Rodzina”. Wprowadzenie ustawy o Ochronie Danych Osobowych (RODO) wprowadziło wiele wątpliwości co do możliwości dalszej organizacji konkursu w dotychczasowej formule. Przed rozpoczęciem kolejnej XIV edycji konkursu zaplanowanej na wrzesień 2018 nie udało się tych wątpliwości wyjaśnić i organizacja konkursu została zawieszona. Niestety nie udało się wypracować nowej formuły konkursu zgodnej z RODO, w konsekwencji XIII konkurs był ostatnim, jakiemu przewodziłem. Chciałbym, żeby konkurs jeszcze się odrodził bez względu na organizatorów i formułę. Najważniejsza jest idea jego organizacji.

2 grudnia 2019

Ks. Alojzy Franciszek Kowalkowski, kapelan Polskich Sił Powietrznych w latach 1941-1947.


Mój artykuł przedstawiający całościowo życie ks. Alojzego F. Kowalkowskiego ukazał się w książce „Pomorzanie znani i nieznani 2”. Jak pisałem, ze względów komercyjnych publikacja tego artykułu na mojej stronie jest odroczona. Tym razem jednak zająłem się kilkoma wybranymi latami z życie ks. Kowalkowskiego. Chodzi o jego okres służby w Polskich Siłach Powietrznych w latach 1941-1947.

Franciszek J. Chylewski (1916-1942).


Życie pilota Franciszka J. Chylewskiego przedstawiłem już w „Zeszytach Chojnickich nr 30 z 2014 roku. Artykuł dostępny na mojej stronie. Nad biografią Chylewskiego cały czas pracuję i szukam wszelkich o nim informacji. Gdy więc narodziła się możliwość skorzystania z łam czasopisma Stowarzyszenia Lotników Polskich „Smugi na niebie”, postanowiłem przybliżyć sylwetkę pilota Franciszka J. Chylewskiego w środowisku lotników, może wśród nich znajdą się osoby posiadające informacje o Chylewskim.

Ks. radca Władysław Kaszczyc (1908-1991).


Artykuł tu zaprezentowany jest drugim, jaki ukazał się w Zeszytach Chojnickich nr 34. Ks. radca Władysław Kaszczyc, urodzony w Bielicy pow. Lida (dziś Białoruś),  był w latach 1949-1974 proboszczem parafii w Rytlu (pow. chojnicki) i tu też pozostał po przejściu na emeryturę aż do śmierci.
Ks. Władysław Kaszczyc jest kolejnym mieszkańcem Rytla, po Józefie Dullku, którego biografię zaprezentowałem w tych samych Zeszytach Chojnickich. Wcześniej w Zeszytach zaprezentowałem postacie: ks. Antoniego Kowalkowskiego (pierwszego proboszcza w Rytlu), ks. dr Jana Muszyńskiego, darczyńcy ziemi pod budowę kościoła w Rytlu, ks. Gracjana W. Nagierskiego, proboszcza w Rytlu w latach 1974-2004.

Józef Dullek (1886-1961). Przemysłowiec, działacz społeczny, patriota.

Artykuł ukazał się w Zeszytach Chojnickich nr 34 opublikowanych 31 stycznia 2019 roku. Piszę o tym z opóźnieniem, gdyż Zeszyty dopiero w październiku zostały zamieszczone na stronie https://miastochojnice.pl/zeszyty-chojnickie/ i można przeczytać tam całość numeru. Tu tylko gwoli wprowadzenia zdanie o bohaterze artykułu. Józef Dullek był przemysłowcem i działaczem społecznym, najpierw w Czarnej Wodzie, o której przygotowuję publikację. To właśnie podczas gromadzenia informacji o miejscowości odnalazłem pierwsze informacje o Dullku, który następnie zamieszkał w Chojnicach.

6 października 2019

Sandomierz i okolice.

Tak zatytułowany jest reportaż z naszej kolejnej tygodniowej wycieczki po Polsce. Tym razem zwiedzaliśmy wraz z żoną tereny od Kielc po Sandomierz mając m.in. po drodze Oblęgorek, Św. Krzyż, Chęciny, Krzyżtopór, Kurozwęki i wiele innych atrakcyjnych miejscowości. Niektóre z nich ostatni raz oboje (każde oddzielnie) widzieliśmy niemal 50 lat temu. Wizyty w nich budziły więc dawne wspomnienia. Inne miejscowości widzieliśmy po raz pierwszy.  Wszystkie jednakowo były bardzo ciekawe. Zapraszam do lektury reportażu.

O Edmundzie Janie Kowalkowskim (1876-1936) w Kartuskich Zeszytach Muzealnych.


W Muzeum Kaszubskim im. Franciszka Tredera w Kartuzach 8 sierpnia 2018 roku odbyła się promocja 3 numeru Rocznika Kartuskie Zeszyty Muzealne, którego wydawcą są wspomniane Muzeum i Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego im. F. Brzezińskiego w Kartuzach. Wśród opublikowanych tam materiałów znalazł się mój artykuł biograficzny Edmund Jan Kowalkowski (1876-1936). Dekorator kościołów w Kartuzach i Sianowie.

Relacje z promocji oraz moja opowieść o bohaterze artykułu znajduje się na stronie kartuzy.naszemiasto.pl oraz na YouTube .

Jubileuszowe „Kaliskie Słoneczniki”

W 2010 roku ukazała się moja książka poświęcona historii gminy Kaliska zatytułowana „Z dziejów Gminy Kaliska oraz wsi do niej należących”. Od tego czasu jesteśmy zapraszani z żoną Elżbietą przez kolejnych wójtów na uroczystości wręczenia nagrody „Kaliskie Słoneczniki”. Nie inaczej było w tym roku, gdy wręczano nagrody już po raz piętnasty. Moją relację z uroczystości zamieścił Kociewski Magazyn Regionalny. 



Wszystkie numery Magazynu można przeczytać na stronie:

26 maja 2019

O Alojzym Gusowskim w czasopiśmie Stowarzyszenia Lotników Polskich „Smugi na niebie”.


Staramy się z moją żoną Elżbietą (bratanicą pilota Alojzego Gusowskiego) upamiętniać bohaterskiego pilota ze Starogardu Gdańskiego. To na jej wniosek w Starogardzie Gd. jedna z ulic otrzymała jego imię. Pisałem już o tych uroczystościach na stronie. Gdy redakcja wspomnianego czasopisma zwróciła się o przesłanie informacji o tym wydarzeniu, o samym Gusowskim, a także poprosiła o jeden rozdział z książki niezwłocznie przesłałem tam stosowne informacje. Całość ukazała się w numerze 15/2018 wspomnianego czasopisma.

Ks. Alojzy F. Kowalkowski – historyk, polonista, bibliofil, kapelan RAF.


Ukazał się drugi tom z cyklu „Pomorzanie znani i nieznani”, w nim mój artykuł pod takim właśnie tytułem przedstawiający sylwetkę ks. Alojzego F. Kowalkowskiego urodzonego w 1905 roku w Kartuzach. Absolwent Gimnazjum w Wejherowie, wyświęcony w Pelplinie w 1929 roku, w 1934 roku ukończył Uniwersytet w Poznaniu z tytułem mgr filologii polskiej. Wojnę spędził na wyspach brytyjskich jako kapelan lotników w Polskich Siłach Powietrznych. Po powrocie do kraju był wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie i kustoszem seminaryjnej biblioteki. Jest autorem ponad 200 artykułów. Zmarł w 1986 roku w Pelplinie. Artykuł liczący 32 strony jest wzbogacony zdjęciami i dokumentami.
Książka zawierająca wspomniany artykuł, jak też cztery inne biografie Pomorzan, jest do nabycia u wydawcy książki pod adresem mailowym www.wydawnictwo-jasne.pl.

8 kwietnia 2019

60 lat sztuki Wesele Kociewskie ks. Bernarda Sychty.


Autorem tytułowego Wesela Kociewskiego jest zasłużony dla Kociewia, a przede wszystkim dla Kaszub ks. Bernard Sychta. Minęło właśnie 60 lat od wydania tej sztuki drukiem.

3 marca 2019

„Czapka na gwoździu.”

„Czapka na gwoździu” to książka, której autorem jest Stefan [Paweł] Reszeja (1945-2009). W podtytule dodano „Rozważania kociewskie. O Raszejach mieszkających na skraju Borów Tucholskich.” Autor książki nie doczekał jej wydania, pracę nad nią przerwała jego nagła śmierć. Do druku przygotowała ją Irena Bartnik, siostra autora. Książka została wydana przez Irenę Bartnik w Człuchowie w 2018 roku.

9 lutego 2019

Czarna Woda w latach 1920-1930 cz.III

Jest to już trzeci artykuł dotyczący historii Czarnej Wody w latach 1920-1930. W tym artykule przedstawiam informacje z ostatnich lat wsi w pierwszym dziesięcioleciu po przyłączeniu Pomorza do niepodległej Polski. Zapraszam także do lektury poprzednich artykułów o historii Czarnej Wody, które ukazały się we wcześniejszych numerach Kociewskiego Magazynu Regionalnego, a dostępne są na tej stronie.



 Zobacz w Bibliotece >>

Czarna Woda w latach 1920-1930 cz.II

W lipcu 2018 roku roku ukazała się pierwsza część mojego artykułu zamieszczonego w kwartalniku "Kociewski Magazyn Regionalny" zatytułowanego "Czarna Woda w latach 1920-1930". Dziś druga część tego artykułu. Cały numer tego kwartalnika jest dostępny na tej stronie.